Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Myanmar (Barma) - základní informace

Oficiální název: Myanmarský svaz (dříve Barma)
Hlavní město: Rangún
Počet obyvatel: 49,5 mil.
Rozloha: 676 578 km²
Měna: 1 kyat (MMK) = 100 pyů
Úřední jazyk: barmština

Obyvatelstvo
70% obyvatelstva představují Barmánci a 9% Šanové. Za Myanmárce se považují Kareni, kteří tvoří 7% obyvatelstva, muslimští Rohingya, Indové, Číňané a další menšiny. V zemi převažuje buddhismus, 5% populace jsou křesťané a 4% muslimové. Křesťanští Kareni byli v 90. letech 20. století násilně přesídleni. V Myanmaru je 83% gramotnost. Třetina dětí trpí podvýživou.

Ekonomika
Myanmar patří mezi nejchudší země na světě. Zemědělství se věnuje téměř 70% obyvatel a pěstuje se hlavně pšenice, rýže, proso, cukrová třtina, podzemnice olejná a juta bavlna. Lidé také chovají skot, ovce, kozy a buvoly. V průmyslu pracuje jen 10% populace, těží se zejména černé uhlí, ropa, zemní plyn, olovo, wolfram, měď, zinek, stříbro a antimon. V zemi se nacházejí také bohatá ložiska drahokamů. V posledních letech se Myanmar stal jedním z největších producentů heroinu na světě. Do Thajska, Indie, Číny a USA se vyváží textil, potraviny, dřevo a drahokamy.

Dějiny a kultura
Již v roce 849 bylo založeno království Pugam, které se následně neubránilo nájezdům Mongolů. Ke sjednocení země došlo v 17. století. Počátkem 19. století bylo Barmské království obsazováno Velkou Británií, roku 1824 si Britové zemi podmanili a v roce 1866 ji připojili k britské Indii. Od roku 1937 byla Barma britskou korunní kolonií. Během druhé světové války Barmu okupovaly japonské jednotky. Roku 1948 byla v zemi vyhlášena nezávislost a vznikl tak Barmský svaz. V letech 1949-1962 probíhala v zemi občanská válka. V období od roku 1974 do roku 1989 nesla země název Socialistická republika Barmský svaz. Po prodemokratickém hnutí, které bylo v roce 1988 násilně potlačeno byl v zemi zaveden jeden z nejpřísnějších režimů na světě. V roce 1989 došlo k přejmenování na stát Myanma. V zemi dodnes panuje vojenská diktatura a Myanmar se stal jednou z neuzavřenějších zemí.

Geografie
Myanmar leží v jihovýchodní Asii při pobřeží Bengálského zálivu v Indickém oceánu. Země hraničí s Indií, Čínou, Thajskem a Laosem. Polovinu země pokývají lesy s cennými dřevinami. Na západě najdeme Arakanské pohoří, na severu do země zasahuje pohoří Himálaj. Nejvyšší horou je Hkakabo Razi měřící 5881 metrů nad mořem. Na východě se rozprostírá Šanská plošina a nížina řeky Iravadi. V zemi je tropické monzunové podnebí.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko