Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Myanmar (Barma)

Oficiální název: Myanmarský svaz (dříve Barma)
Hlavní město: Rangún
Počet obyvatel: 49,5 mil.
Rozloha: 676 578 km²
Měna: 1 kyat (MMK) = 100 pyů
Úřední jazyk: barmština

Obyvatelstvo
70% obyvatelstva představují Barmánci a 9% Šanové. Za Myanmárce se považují Kareni, kteří tvoří 7% obyvatelstva, muslimští Rohingya, Indové, Číňané a další menšiny. V zemi převažuje buddhismus, 5% populace jsou křesťané a 4% muslimové. Křesťanští Kareni byli v 90. letech 20. století násilně přesídleni. V Myanmaru je 83% gramotnost. Třetina dětí trpí podvýživou.

Ekonomika
Myanmar patří mezi nejchudší země na světě. Zemědělství se věnuje téměř 70% obyvatel a pěstuje se hlavně pšenice, rýže, proso, cukrová třtina, podzemnice olejná a juta bavlna. Lidé také chovají skot, ovce, kozy a buvoly. V průmyslu pracuje jen 10% populace, těží se zejména černé uhlí, ropa, zemní plyn, olovo, wolfram, měď, zinek, stříbro a antimon. V zemi se nacházejí také bohatá ložiska drahokamů. V posledních letech se Myanmar stal jedním z největších producentů heroinu na světě. Do Thajska, Indie, Číny a USA se vyváží textil, potraviny, dřevo a drahokamy.

Dějiny a kultura
Již v roce 849 bylo založeno království Pugam, které se následně neubránilo nájezdům Mongolů. Ke sjednocení země došlo v 17. století. Počátkem 19. století bylo Barmské království obsazováno Velkou Británií, roku 1824 si Britové zemi podmanili a v roce 1866 ji připojili k britské Indii. Od roku 1937 byla Barma britskou korunní kolonií. Během druhé světové války Barmu okupovaly japonské jednotky. Roku 1948 byla v zemi vyhlášena nezávislost a vznikl tak Barmský svaz. V letech 1949-1962 probíhala v zemi občanská válka. V období od roku 1974 do roku 1989 nesla země název Socialistická republika Barmský svaz. Po prodemokratickém hnutí, které bylo v roce 1988 násilně potlačeno byl v zemi zaveden jeden z nejpřísnějších režimů na světě. V roce 1989 došlo k přejmenování na stát Myanma. V zemi dodnes panuje vojenská diktatura a Myanmar se stal jednou z neuzavřenějších zemí.

Geografie
Myanmar leží v jihovýchodní Asii při pobřeží Bengálského zálivu v Indickém oceánu. Země hraničí s Indií, Čínou, Thajskem a Laosem. Polovinu země pokývají lesy s cennými dřevinami. Na západě najdeme Arakanské pohoří, na severu do země zasahuje pohoří Himálaj. Nejvyšší horou je Hkakabo Razi měřící 5881 metrů nad mořem. Na východě se rozprostírá Šanská plošina a nížina řeky Iravadi. V zemi je tropické monzunové podnebí.

Barma - magické jezero Inle

Barma - magické jezero Inle

Při návštěvě Barmy (Myanmaru) by si nikdo neměl nechat ujít výlet k jezeru Inle, které je považováno za zázrak přírody. Rozprostírá se v kotlině obklopené vysokým pohořím. Oblast je velmi úrodná, což je jeden z důvodů, proč se v ní usadili lidé. Seznámit se zde můžete tradičním způsobem života a kochat se přitom nedotčenou přírodou.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko